|
Historie obce Bolatice [ Historie (archivní dokument) ] První zmínka o Bolaticích je z roku 1250, kdy patřily cisterciánskému klášteru na Velehradě.Statek byl však ve středověku často zastavován různým šlechtickým rodům, např.knížatům z Minstrberka, v první polovině 16 století Tvorkovským z Kravař, nebo pánům z Drahotuš. Od roku 1583 byl statek opět majetkem velehradského kláštera a sídlil zde jejich probošt. V poslední třetině jím byl známý katolický spisovatel Kristián Bohumil Hirschmetzel, jehož epitaf je v tamním kostele. V roce 1748 připadla obec Pruskému státu, byla prodána Heneberkům a následně roku 1822 Lichnovským. K ČSR byla obec připojena v roce 1920. Borová byla založena kolem roku 1790 a do roku 1949 s jmenovala Heneberky.
Roku 1703 byl postaven kostel sv. Stanislava, přestavěn v letech 1909-1948 Josefem Seyfriedem z Kravař. V interiéru se zachovaly 3 obrazy Ignáce Raaba a část původního barokního vybavení. Zvon pochází již z roku 1492. V letech 1724-1748 byl cisterciány postaven uprostřed obce barokní zámek. Jednopatrová budova s mandsardovou střechou a kamenným portálem byla v 19. století upravována a při poslední opravě v roce 1927 byly zničeny malby interiérů. V současné době je zámek nově rekonstruován a sídlí v něm Obecní úřad. Hned vedle zámku je umístěn závod na výrobu lan, vaků a šňůr Lanex, dříve Juta.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|