|
Středověký hrádek Závada [ Hrad nebo zřícenina hradu ]Středověký hrádek Závada
Když vyjedete ze Závady směrem na Bohuslavice, zavede Vás ukazatel k pozůstatku opevnění středověkého hrádku.
K 650. výročí obce Závada v roce 1999 byl prostor vyklizen a turista je veden dřevěnými ukazateli přímo na místo, kde hrádek stával. Prostor je ohraničen dřevěnou ohradou a jednoduchý přístřešek, ohniště a spousta laviček láká k odpočinku. Cestu lze bez problémů absolvovat i na kole.
Z historie hrádku: Zachovalé, poměrně mohutné opevnění, pozůstatek středověkého hrádku se nachází v Panském lese vpravo od hlavní silnice Závada - Bohuslavice. Vlastní jádro má rozměry 26 x 22 m, první příkop má šířku 14 m při vrcholu a 2 m u dna, druhý příkop 10 m při vrcholu a 1,5m u dna. Oba mají korýtkový tvar s rovným dnem. Val je široký 10 m a z jihozápadní a jihovýchodní strany tvoří plošinu. Že se jedná o středověký hrádek dosvědčují nálezy několika sond z let 1930 - 1953.
K nejzajímavějším nálezům patří lebka psa a několik úlomků keramických nádob z 14.-15.stol. Z celkové situace a velmi malého počtu archeologických nálezů lze usuzovat, že osídlení hrádku bylo velmi krátkodobé.
Literatura: Pavel Kouřil, Opava, Rudolf Žáček, Frýdek Místek
KONTAKTNÍ ADRESA:Středověký hrádek Závada Závada 747 71 Závada Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|