|
Památník Velké Moravy [ Pomník či památník ]Památník Velké Moravy "Na Valách" Památník Velkomoravské říše ve Starém Městě v poloze Na Valách byl vybudován nad základy hřbitovního kostelíku z 9. století n. l. Církevní stavbu obklopovalo rozsáhlé pohřebiště. Některé z hrobů jsou v památníku zachovány in situ. Expozice je zaměřena především na velkomoravskou aglomeraci s centry v Uherském Hradišti (ostrov svatého Jiří), Staré Město (Na Valách, Špitálky, okolí kostela sv. Michala ad.), Uherské Hradiště - Sady (církevní komplex na Derflanské výšině) a na církevní stavby v Modré u Velehradu a na Hradisku sv. Klimenta u Osvětiman. Návštěvník je nenásilnou formou informován o velkomoravském stavitelství - včetně rekonstrukcí jednotlivých církevních i profánních staveb. Obdobně jsou prezentovány jednotlivé obory lidské činnosti: šperkařství, kovářství, hrnčířství, výroba textilu, zpracování paroží a kostí, pěstování zemědělských plodin a chov dobytka. Vystavené předměty jsou doplněny řadou kresebných i trojrozměrných rekonstrukcí, které vysvětlují použití předmětů v praxi a také mapami i diagramy, které osvětlují vazby aglomerace na blízké i vzdálené okolí. Návštěvník památníku se může seznámit rovněž s aktuálními výsledky archeologických výzkumů Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně na zdejším teritoriu. V pokladně lze zakoupit literaturu, vztahující se k období Velkomoravské říše a repliky některých nálezů. Od roku 1986 je budova Památníku ve správě Slováckého muzea v Uherském Hradišti, expozice je udržována ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně. Expozice: Velká Morava - archeologická expozice. Otevírací doba: sezónně (duben-listopad) Vstupné: 20 Kč Poplatky: 40 Kč (odborný výklad) Průvodce: ne Popisky: ano Jazyk popisků: angličtina, němčina Poslední návštěva: 16.30 hod. Čas prohlídky: 30 min. Suvenýry: ano Občerstvení: ano Bezbariérový přístup: ne Šatna: ne WC: ano
Otevírací doba muzea duben - říjen Pondělí - Neděle 9.00 - 12.00 12.30 - 17.00 listopad Pouze předem objednané návštěvy.
KONTAKTNÍ ADRESA:Památník Velké Moravy Jezuitská 1885 686 60 Staré Město Česko (CZ) fax: (+420) 572 554 077
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|