|
Mohyla míru [ Pomník či památník ]V místech bitvy napoleonských a rakousko-ruských vojsk roku 1805, na Prackém kopci, vybudován v lednu 1910 - 1912 podle projektu Jodefa Fanty památník v secesním stylu, představující staroslovanskou mohylu, ukrývající pozůstatky padlých vojáků.
Majitel/Uživatel: ČR / Okresní muzeum Brno-venkov, Památník Mohyla mírů.
Expozice: V památníku působivá kaple s oltářem z bílého mramoru, mozaikou a vynikající akustikou. Hrobka pod kaplí s pozůstatky padlých. Přilehlá budova muzea s expozicí o bitvě "tří císařů", jako součást výstavního projektu "Napoleonské války a české země" - zbraně, uniformy, obrazy, grafiky, řády a vyznamenání, archivní dokumenty, mapy, plány bitev a další unikátní sbírky.
Otevírací doba muzea: Leden - březen, říjen - prosinec Úterý - Neděle 9.00 - 15.30 Duben Úterý - Neděle 9.00 - 17.00 Květen, červen, září Pondělí - Neděle 9.00 - 17.00 Červenec, srpen Pondělí - Neděle 9.00 - 18.00
Zajímavost: Chráněná památková zóna Slavkovské bojiště.
Otevřeno: leden až březen denně mimo Po 9-15:30h, duben denně mimo Po 9-17h,květen a červen denně 9-17h, červen a srpen denně 9-18h, září denně 9-17h, říjen až prosinec denně mimo Po 9-15:30h. Jindy po předchozí dohodě (pro skupiny)
Prohlídka: Kaple s průvodcem 20 min, muzeum samostatně nebo s průvodcem 30 min.
Vstupné: Kaple -dospělí: 10,- Kč -děti: 8,- a 5,- Kč Muzeum -dospělí: 35,- Kč -děti:30,- a 25,- Kč, ciz. příplatek 10,- Kč/os.
Služby: Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, občerstvení - kavárna.
Kultura: Vznik ČSR - program s ohňostrojem (28.10. od 18 h), Pietní akt k uctění obětí bitvy u Slavkova (1.12. od 10:30 h).
Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Památník Mohyla míru K Mohyle míru 200 664 45 Prace Česko (CZ) fax: (+420) 544 244 724
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|