|
KRYL Karel [ Osobnost ] KRYL KAREL
(12. 4. 1944 Kroměříž - 3. 3. 1994 Pasov, pochován v Praze)
V srpnu 1909 zahájila v Novém Jičíně činnost česká knihtiskárna Kryl a Scotti. Záhy se stala velmi známá kvalitou svých tisků, zvláště bibliofilií veršů českých básníků. Firma, patřící mezi nejlepší tiskařské závody Československé republiky před 2. světovou válkou, musela ukončit svou činnost po mnichovském paktu v září 1938 a celá dynastie Krylů se i s tiskárnou kvapem přestěhovala do Kroměříže. Tady se narodil nejznámější člen rodu, básník, písničkář a hudební skladatel, v emigraci spolupracovník rozhlasové stanice Svobodná Evropa, symbol revoltující mládeže nejen roku 1968, Karel Kryl. Své dětství prožil ve městě rodových kořenů, Novém Jičíně, kam se vrátil při koncertování v Československu po listopadu 1989. Miláčkem národa se stal zvláště svými šansony, které básnicky, a přesto důrazně vyjadřovaly deziluzi a těžkou depresi po okupaci Československa v srpnu 1968. Karel Kryl zůstal hrdou a svébytnou osobností až do své nenadálé smrti v roce 1994. Malá pamětní deska uprostřed novojičínských Janáčkových sadů je vždy obložena květinami nezapomínajících občanů. A mnohdy v podvečer na různých místech tiše znějící kytara a zpěv mladých jsou důkazem toho, že Krylovy písně žijí. Jeho "Bratříčku, zavírej vrátka" zůstává nevyřčeným mementem Půlkacíře...
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|