|
Historie zámku Nové Zámky [ Historie (archivní dokument) ]V dominantní poloze nad obcí Nesovice (7 km východně od Bučovic) stojí již páté století zdaleka a ze všech světových stran viditelná stavba Nových Zámků, která je vzácným dokladem raně renesanční zámecké architektury u nás. Nové Zámky jsou architektonicky obratným propojením mizejícího hradního typu - italského kastelu a nového, reprezentačně pojatého, fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily "barco".Největší zvláštností celé stavby jsou plastické prvky střešní atiky s charakteristickými volutovými štítky a tzv. vlaštovčími ocasy, jež nemají v českých zemích obdoby. Na Nových Zámcích se za více než 400 let existence vystřídalo přes 20 majitelů a nájemců. I přes nepříliš šťastný fakt, jímž bylo časté střídání majitelů, které zámku v žádném případě neprospělo, bylo asi nejpohnutější dobou historie nedávné 20. století - konkrétně 40. léta - kdy zámek dostal darem od A. Hitlera říšský Němec Buechelmeyer a zejména léta 50. a 60., kdy historické prostory zámku využívalo místní JZD jako drůbežárnu, stáje dobytka, sýpku obilí apod., což mělo za následek fakticky úplné zničení vnitřní freskové výzdoby. Po vleklém soudním řízení byl zámek v letech 2001/2002 navrácen restituentům - rodině Floriánových, kteří se rozhodli zámek v roce 2003 zpřístupnit veřejnosti.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|