|
Mohelnice [ Město nebo obec ]Mohelnice je co do počtu obyvatel (cca 9900) třetím největším městem okresu Šumperk.
Nachází se v jeho jižní části mezi řekou Moravou na východě a úbočím Mírovské vrchoviny na západě. Centrum Mohelnice se rozkládá na malém návrší, které je východním výběžkem Mírovské vrchoviny. Nadmořská výška města se pohybuje okolo 277 metrů nad mořem.
Mohelnice je z dopravního hlediska významným uzlem. Hlavní komunikací je silnice I. třídy z Olomouce pokračující ve směru na Moravskou Třebovou a Hradec Králové. Na ní se napojuje další dopravní tepna směřující na Zábřeh, Šumperk a Jeseník. Mimo silniční spojení je Mohelnice také zastávkou na železniční trati mezi Prahou a Olomoucí.
Mohelnice patří mezi města s rozvinutým základním a středním školstvím. Na území Mohelnice působí řada úspěšných firem. Mohelnice nabízí svým obyvatelům široké sportovní i kulturní vyžití. Návštěvníci Mohelnice zde najdou řadu kulturních památek a zajímavých turistických tras.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: - Buková u Studené Loučky, Mohelnice [osm]
- Bušín u Studené Loučky, Mohelnice [osm]
- Křemačov, Mohelnice [osm]
- Květín, Mohelnice [osm]
- Libivá, Mohelnice [osm]
- Mohelnice, Mohelnice [osm]
- Podolí u Mohelnice, Mohelnice [osm]
- Řepová, Mohelnice [osm]
- Studená Loučka, Mohelnice [osm]
- Újezd u Mohelnice, Mohelnice [osm]
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 49, 19.10.2021 v 21:01 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|