|
Červený Důl [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]Červený Důl Místní část obce Uhelná. Německý název Rothengrund. V Červeném Dole (do roku 1924 Červený Grunt) se objevili první osadníci již počátkem 17. století v souvislosti s rozrůstáním osady Nové Vilémovice a hledáním nových příležitostí obživy. Stejně tak jako Hraničky, které vznikly jižně od Nových Vilémovic, žilo zde výhradně německé obyvatelstvo. Červený Důl byl zemědělskou lokalitou, i když usedlíci museli hledat i různé jiné druhy obživy, zejména v lese a dříve i v domáckém přadláctví. V roce 1836 zde žilo 127 usedlíků, v roce 1869 - 108, v roce 1890 - 96, v roce 1910 pak 86 a v roce 1921 již jen 79. Po roce 1945 nebyla ves nikdy dosídlena a očividně upadala. Dnes je téměř čistě chatovou oblastí a jen zbylých pár stavení, jež se jako stuha táhnou překrásným údolím Červeného potoka, tiše připomíná časy dávno minulé. Věřím, že každý, kdo se kdy toulal touto krajinou, se vrátí zpět. Oči Vám něco tak nádherného prostě nedovolí vidět jen jednou. Sem-tam chalupa a všude dokola rozlehlé zatravněné louky.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 30.09.2021 v 18:28 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|