|
Bojkovice [ Katastr (místní část) ] Město Bojkovice se rozkládá v údolí řeky Olšavy, v oblasti Bílých Karpat, v nadmořské výšce 301 m, ve východní části okresu Uherské Hradiště. Dominantami města je zámek Nový Světlov a kostel sv. Vavřince. Nejstarší archivní zmínka o Bojkovicích je z roku 1086, v roce 1449 se uvádějí jako městečko, stávají se centrem rozsáhlé feudální oblasti, neboť po zániku Starého Světlova u Luhačovic byl postaven hrad Nový Světlov právě nad Bojkovicemi. Bojkovice byly městečkem se všemi právy a cechy. Nejstarší byl z roku 1510 - cech soukenický, nejznámější - cech zvěroklestičský. Ze současnosti je pro Bojkovice významný rok 1965, kdy byly jmenovány městem. Do aglomerace patří i okolní obce Krhov, Bzová a Přečkovice. Dnes žije v Bojkovicích okolo 5.000 obyvatel. Každodenní potřeby obyvatelstva zajišťují soukromí podnikatelé stále kvalitnějšími službami. Nádherné okolí Bílých Karpat, dnes CHKO, umožňuje návštěvníkům města atraktivně využít k turistickým vycházkám, ke sportu i k aktivnímu odpočinku. Krajové zvláštnosti na rozhraní Slovácka a Valašska poskytují rovněž možnosti v oblasti kulturní, společenské a duchovní. Využijte návštěvy Bojkovic k poznání města i okolí v době jeho rostoucího významu v moravskoslovenském regionu.
NA ÚZEMÍ MÍSTNÍ ČÁSTI EVIDUJEME
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 17.11.2021 v 19:29 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|