|
BARWIG Franz [ Osobnost ]Franz BARWIG (1886 Šenov u Nového Jičína - 1934 Vídeň) Začínal jako lidový řezbář betlémů a restaurátor venkovských kostelů v Novém Jičíně. V letech 1887 - 1897 se nejprve vzdělával, později působil na Umělecko-průmyslové škole ve Vídni. Roku 1900 získal stipendium do Paříže, potom vedl řezbářskou třídu na odborné škole pro obdělávání dřeva v rakouském Villachu. Od roku 1910 působil jako profesor sochařského oddělení na Umělecko-průmyslové škole ve Vídni. V letech 1925-1927 vytvořil soubor zahradních plastik pro majitele jedné z vil v Palm Beach v USA. Jeho pravděpodobně nejvýznamnější dílo je Opice z roku 1906. Nejznámějším dílem jsou Tančící sedláci a jeho následné varianty. Jedna z nich byla umístěna v roce 1929, jako dar umělce městu, na kašně novojičínského náměstí. Jeho díla jsou zastoupena v řadě galerií a muzeí, v Historickém muzeu města Vídně, Rakouské galerii Vídeň, Národní galerii Praha a ve sbírkách Okresního vlastivědného muzea v Novém Jičíně.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|