|
Sady 1. máje [ Park nebo sad ] Sady 1. máje přiléhají k centru města. Park vznikl původně jako soukromá zahrada kolem budovy známé pod názvem Pavlínin dvůr. Šlo o hospodářský dvůr rodiny Terschů. Dvůr dostal své jméno podle Pauliny, rozené Chiariové. Chiariům dvůr také náležel i s rozsáhlou zahradou. Zahrada byla jako soukromý majetek oplocena, a to až do roku 1947, kdy byla přidělena městu. V letech 1948 -1949 byl plot v okolí Chiariho zámku odstraněn a tím bylo docíleno zpřístupnění parku a průchod pro veřejnost do města. V poslední době byla uskutečněna rozsáhlá rekonstrukce, která započala v roce 1979 podle návrhu ing. Damce a ing. Damcové a probíhala ve čtyřech etapách do roku 1985. V roce 1993 byla realizována dosadba stromů. Sady 1. máje jsou nejvýznamnějším šumperským parkem z hlediska kulturního využití veřejnosti. Park je také hlavním mětským pěším tahem z centra na nádraží. V parku jsou situována hlavní kulturní zařízení města: Dům kultury, Vlastivědné muzeum a Dům dětí a mládeže Vila Doris.

AKTUALIZACE: Uživatel 1155 (Archivní záznam) org. 49, 12.07.2007 v 13:18 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Urban bývá studený pán. Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná. Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění. Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně. Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína. Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jast pěkný čas, dobré víno bude. Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jast, takový podzimek následovati má.
|
|
25.5.2001: Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|