|
Moravská Dyje [ Vodní tok ]Řeka pramení na jihovýchodních svazích Jihlavských vrchů v oblasti Křemešnické vrchoviny, teče jižním směrema pod obcí Písečné opouští naše území. Je pramenným tokem Dyje, a proto i kolometráž je s Dyjí společná. Plocha povodí Moravské Dyje činí na našem území 560 km2, délka sjížděného toku 36 km. Moravská Dyje je za velké vody sjízdná od ústí Telčského potoka. Řeka v horní části teče mělkým údolím s lukami. Pod Černíčem se koryto prohlubuje, břehy jsou zarostlé vrbami, které za vyšší vody tvoří obvykle překážky v plavbě. Od Kostelního Vydří řeka teče pěkným údolím, v němž tvoří četné meandry s ostrými zatáčkami, občas se objevují i peřeje. Pod Dačicemi je spád zmírněm četnými jezy, které jsou občas sjízdné mebo se dobře přenášejí. Pod obcí Staré Hobzí začíná pohraniční pásmo, a proto je v této obci nutno plavbu ukončit.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 13.11.2021 v 22:00 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|