|
Opava [ Vodní tok ]Vzniká soutokem tří potoků - Černé, Střední a Bílé Opavy u Vrbna pod Pradědem ve výšce 550 m n. m. Všechny toky odvodňují hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Řeka zprvu teče jihovýchodním až východním směrem, u obce Nové Heřminovy se stáčí na severovýchod, od Krnova teče opět směrem jihovýchodním a vlévá se zleva do Odry na ř. km 17,5. Plocha povodí měří 2 088 km2, délka sjížděného toku je 112 km. V horní části má řeka kamenité koryto s velkým spádem a zarostlými břehy, v řečišti bývají napadané stromy. Prudký spád zmírňují jezy s obtížným přenášením řada dřevěných stupňů, někdy za veliké vody sjízdných. Protéká velmi pěknou krajinou, zejména v horní a střední části. Na dolním úseku tvoří Opava státní hranici s Polskem. O plavbě tímto úsekem je nutno se předem informovat. Horní úsek je vhodný pro zdatné vodáky s krytými loděmi, ze Široké Nivy je řeka vhodná i pro vodáky s otevřenými loděmi. Na Opavě se jezdí VTZJ v úseku Opava - Komárov - Háj. Soutěž je vhodná i pro méně zdatné vodáky.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 10.10.2021 v 15:08 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|