|
Svratka [ Vodní tok ]Pramení na jihozápadním úpatí Žákovy hory (Žďárské vrchy) východně od obce Cikháj. Zpočátku teče na sever, poblíže osad České a Moravské Cikánky se obloukovitě lomí a teče směrem jihovýchodním až k Brnu, odtud pak jižním směrem až k ústí zleva do Dyje. Plocha povodí měří 7 140 km2, délka sjížděného toku je 152 km. Svratka je za velké vody sjízdná ař z obce Milovy. Horní tok má ráz horské bystřiny, sjízdné za jarních vod nebo po velkých deštích. Teče poměrně rychle úzkým kamenitým korytem přes četné prahy a jízky. Ostré a nepřehledné zákruty jsou zarostlé stromy, okolí řeky je vesměs zalesněno. U obce Vír stojí přehrada - stavba socialismu, jejíž vzdutí má délku přibližně 12 km, a pod obcí Vír vyrovnávací přehrada Vír II. Úsek mezi oběma přehradami se vzhledem k svému charakteru využívá pro závody ve vodním slalomu a je zde i start MINI VTJZ. Za normálního stavu bývá úsek bez vody. Plavba po nadržené hladině Vírské přehrady není povolena (ochranné vodárenské pásmo). Pod vyrovnávací nádrží řeka proudí hezkým, občas zalesněným údolím, tok je zmírněn četnými jezy, vesměs sjízdými. U Doubravníku vstupuje Svratka do užšího kamenitého koryta s četnými peřejemi. U Štěpánovic se uklidňuje a pod Veverskou Bítýškou začíná vzdutí Brněnské přehrady. Přenášení hráze není obtížné. Pod přehradou protéká Svratka Brnem, kde tvoří krátký peřejnatý úsek, a dále teče poklidně otevřeným Dyjsko-svrateckým úvalem. Splavným, ale samostatně neuvedeným přítokem Svratky je Hodonínka (též Olešnický potok). Pramení u obce Nyklovice na Českomoravské vrchovině, obloukem doprava se stáčí přes obec Hodonín, odkud je sjízdná, ke svému ústí do Svratky na ř.km 102,7 ve Štěpánově. Má bystřinný charakter s úzkým kamenitým korytem a úzkými kaskádami. Nápadné stromy zvyšují obtížnost plavby stejně jako stupně v regulaci na posledním kilometru.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 15.10.2021 v 12:52 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|