|
Cyklotrasa Město Albrechtice - Osoblaha - Město Albrechtice [ Cyklotrasa ]Město Albrechtice - Osoblaha - Dívčí Hrad - Město Albrechtice Náročnost: nenáročná Délka: 46 km Náročnost: nenáročná trasa s malým převýšením, vhodná pro trekkingová kola, při použití silnice místo polní cesty mezi Slezskými Rudolticemi a Bohušovem i pro silniční kola Občerstvení: Město Albrechtice, Slezské Rudoltice, Osoblaha, Třemešná Okružní trasa nás provede zapomenutým krajem Osoblažského výběžku, vymezeným zhruba linií Jindřichov ve Slezsku - Město Albrechtice. Představuje izolované území se spádem do Polska. Turistickou zajímavostí je poslední úzkorozchodná železnice na Moravě z Třemešné do Osoblahy v délce 20<2009>km, která je v provozu od roku 1898. Četné jsou nálezy bludných balvanů, jež zde zanechal pevninský ledovec. První část trasy vede po cyklotrase KČT 6116 z Města Albrechtice přes Biskupice a Piskořov dál po státní hranici přes zaniklou obec Pelhřimovy, z níž se dodnes dochovaly jen zbytky gotického kostela sv. Jiří. Následující obec Slezské Rudoltice se může pochlubit zámkem, který byl za hraběte Alberta z Hodíc přepychově barokně upraven a stal se kulturním centrem Slezska. Od nádraží úzkokolejné trati se vydáme polní cestou do Dolních Povelic, kde vyjedeme na silnici a kolem Bohušovického rybníka s kempem se dostaneme do Bohušova. Všimneme si zříceniny rozsáhlého gotického hradu Fulštejna nacházející se na protějším břehu řeky Osoblahy. Centrem oblasti je město Osoblaha, ležící na stejnojmenné řece s turistickým hraničním přechodem. V minulosti bývala Osoblaha střediskem židovské komunity a jednou z památek je židovský hřbitov. Nasměrujeme se k severu do zemědělské osady Hlinka a pokračujeme k Dívčímu Hradu. Okolí bylo osídleno již v mladší době kamenné. Gotický hrad byl dobyt v 15. stol. vojsky Matyáše Korvína a později přestavěn na zámek. U zámku je volně řešený zámecký park. Poblíž Dívčího Hradu se nachází přírodní památka Oblík s nálezy zkamenělých živočichů. Na křižovatce odbočíme doprava a přes obec Liptaň dojedeme do Třemešné, kde je počáteční stanice úzkokolejky. Některé domy jsou památkami lidové architektury, na nedalekém návrší se dochoval zbytek kruhového opevnění. Okružní výlet uzavřeme jízdou po silnici souběžné s železnicí vedoucí přes Rudíkovice do Města Albrechtice.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|