|
Kosový potok [ Vodní tok ]Vzniká z několika potoků v Dyleňském lese ve výšce okolo 900 m. Nejprve ptotéká plochou podhorskou krajinou v okolí Mariánských Lázní, kde přibírá několik menších přítoků z okolních rybníků. U kramolína vstupuje potok do žlebu a až k ústí do Mže na ř.km 208,8 si proráží směrem na jih cestu Tepelskou vrchovinou. Od Michalových Hor již neprotéká žádnou velkou obcí. Údolím neprochází žádná komunikace, jen v Michalových Horách, poblíž Caltova a poblíž Třebele přetíná potok silnice. Povodí má rozlohu 225 km2. Sjízdný úsek měří 16 km. Koryto má kamenité, břehy jsou zarostlé a padlé stromy na některých místech ztěžují plavbu. Údolí je zalesněné a krajinově krásné, zvláště v dolní části, jejíž dominantu tvoří strmé svahy Vlčí hory na levém břehu. Vodácky zajímavý je zvláště úsek pod Caltovem, který je obtížnější nežli průměrné hodnocení obtížnosti toku.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 12.11.2021 v 21:53 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|