|
Dolní Benešov [ Město nebo obec ]Dolní Benešov je městečko na Hlučínsku, které je obklopeno malebnými rybníky, z nichž největší je rybník Nezmar. Rybníky a rybaření předurčily v historii městu i znak. Hlučínsko není jen pojmenováním zeměpisným, ale zároveň fenoménem moderních českých dějin, který v sobě zahrnuje specifický životní styl a hodnoty formované stálým kontaktem s německou kulturou. Charakteristickými prvky, kterými se projevuje život v Dolním Benešově nejen v duchovní, ale i v materiální sféře, jsou smysl pro pořádek, upravenost, čistota, pracovitost a úcta k tradici a v neposlední řadě také silný vliv katolické církve.
Dolní Benešov v historii několikrát ztratil statut města, avšak naposledy mu byl navrácen Parlamentem ČR 1.2.1996.
Ke kulturním památkám ve městě patří především kostel sv. Martina s kaplí z roku 1669 a věží postavenou v r. 1861, kaple sv. Kříže ze 70 let 19.století a zámek ze 16.století, přestavěný v 19. a 20.století. Součástí zámeckých budov je obřadní síň a zámecká kaple, která slouží jako muzeum. Vedle cechovních insignií jsou zde vystaveny originály barokních soch Immaculaty a Jana Nepomuckého. Okolí zámku tvoří anglický park z přelomu 19. a 20. století, z části obklopený hradbami. Dolní Benešov je významným střediskem v kulturní a sportovní sféře. Vlastní pěkný kulturní dům, kde se pod vedením ředitele Mgr.Jiřího Siostrzonka pořádají významné kulturní a společenské akce i nadregionálního charakteru. Město hlavně reprezentuje Městský orchestr mladých, který se během své mnohaleté činnosti rozrostl v 60-členné hudební těleso s kompletním obsazením dechových nástrojů a účinkoval nejen na mnoha místech u nás, ale i v zahraničí. Již druhou desítku let je uměleckým vedoucím orchestru p.Richard Novák. Nezbytným estetickým doplňkem orchestru jsou havířovské mažoretky. Úspěchy se může pochlubit i fotbalový klub, kde jeho "A"mužstvo hraje Moravskoslezskou fotbalovou ligu. Velké úsilí je věnováno ve sportovní činnosti dětem a mládeži. Pracovní příležitost využívají občané i z blízkého okolí především v MSA, a.s. Dolní Benešov zabývající se výrobou armatur a čerpadel, Štěrkovnách, spol. s r.o., která je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních betonových směsí, štěrkopísků, písků, lomového kamene a zámkové dlažby a u drobných podnikatelů. Naše město může turistům nabídnout ubytování v ubytovně na Osadě míru a v Penzionu Herta, kde je i možnost stravování v restauraci. K tomu ještě využití poklidných procházek okolní přírodou kolem rybníka a podél hrází, sportovního rybolovu a také možnost vyhlídkových letů na letišti v části Zábřeh. Těšíme se na Vás.
GPS souřadnice SŠ: 49° 55´ 15,35´´ VD: 18° 6´ 18,75´´
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 28.09.2021 v 11:58 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|