|
Historie obce Chvalíkovice [ Historie (archivní dokument) ]Obec Chvalíkovice leží na území historického opavského Slezska asi 6 km jižně od města Opavy. Je přivrácena k severu, rozkládá se v místě přechodu předhůří Nízkého Jeseníku do údolní roviny kolem řeky Moravice. Obec s asi 650 obyvateli a katastrálním územím asi 4,5 km2 nemá žádné osady. Leží v nadmořské výšce 290 až 350 metrů. První zmínky o Chvalíkovicích pochází z roku 1433, kdy patřily pod hradecké panství. jako vrchnost se později střídali faráři z Opavy a Hradce. Chvalíkovice byly vždy čistě českou obcí, jejíž obyvatelé během německé okupace za 2. světové války dosáhli zachování české školy v obci. Po velkých bojích byla 24. dubna 1945 obec osvobozena Rudou armádou. Přitom byla značně poškozena a osvobození se neobešlo beze ztrát na životech občanů. S výjimkou období 1976 až 1991, kdy se Chvalíkovice staly místní částí města Opavy, byla obec samostatná. Obec je spádována na Opavu, ale historické vazby má také k Hradci nad Moravicí, do jehož farnosti přísluší a kde má i hřbitov. Fakticky jedinou stavební kulturní památkou je kaple sv. Archanděla Michaela z 19. století. V obci se zachoval zvyk vodění medvěda na konci masopustu a udržuje se tradice slavnostního táboráku na oslavu výročí osvobození obce. Mezi nejnavštěvovanější místa v obci patří moderní kuželna v sokolovně s přilehlou restaurací, nově otevřená restaurace a kavárna U Golema, trojice rybníků na horním konci obce.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|