|
Historie obce Moravice [ Historie (archivní dokument) ]Obec se rozkládá na náhorní plošině Vítkovské vrchoviny na hranicích přírodní rezervace Přírodního parku Moravice. Byla založena asi v polovině 13. století českými osadníky. Již v roce 1288 za vladyky Jenzka zde zřejmě existovala tvrz. Moravice byla malým statkem, který držela okolní šlechta. V obci fungovala škola asi od roku 1600. Od konce 16. stol. se obec začíná osidlovat německým obyvatelstvem a v 17. století už byla obec i okolí skoro celá německá. Roku 1622 byla Moravice Janu Odkolkovi z Újezdce za účast ve stavovském povstání konfiskována a připojena k opavskému panství Karla knížete z Lichtenštejna. Tvrz zanikla zřejmě během třicetileté války. V polovině 19. století patřila obec střídavě do okresu Opava a Vítkov, od roku 1990 je samostatnou obcí. Dominantou obce je barokní kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1755. Původní kostel v roce 1954 vyhořel a zachovala se pouze socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. Méně obvyklou památkou na Opavsku je jednopatrová budova fojtství, lidová stavba v empírovém slohu z 1.poloviny 19. století. Nedaleký vrch Hůrka nabízí krásný kruhový výhled na hrubý a Nízký Jeseník, do údolí Moravice i na Beskydy. Rozloha katastru obce: 1 109 ha
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|