|
Trasa Branná - Tři kameny - Kouty nad Desnou [ Turistická trasa ]Název trasy: Branná - Tři kameny - Kouty nad Desnou Typ: pěší Náročnost: středně náročná Čas.náročnost: celodenní Délka 17,5 km Náročnost: středně těžká trasa vedená převážně po lesních cestách Občerstvení: Šumperk, Nové Domky, Rejchartice, Velké Losiny Z nádraží v Šumperku se vypravíme na konec města po souběžné červené a žluté značce. Na informačním místě Pod Vodárnou začíná modrá trasa, kterou budeme sledovat. Stoupáme na Holubí vrch s výhledy na město a dojdeme do osady Nové Domky. Zájemci o procházku Šumperkem se sem mohou dostat též po zelené značce, pokračující dál okolo Koliby. Na rozcestí Tulinka zabočíme po žluté značce na skalky Kokeše a na následujícím rozcestí U Lomu budeme pokračovat po zelené značce, která vede na Městské skály, mohutnou výhledovou skalní hradbu bohatě využívanou horolezci. Z Městských skal pokračuje zelená značka, po chvíli odbočíme na žlutou a po ní přicházíme do Rejchartic, stejně jako modrá značka, která probíhá pod Městskými skalami. V okolí této horské vesnice se nacházejí mineralogické lokality s nalezišti granátu, titanitu, diopsidu a dalších nerostů. Pokračujeme střídavě polními a lesními úseky k místu zvanému Samota, odkud stoupáme přes odlesněné plochy Bukového kopce. Z orientačního místa Přední bukový vede významové značení na stejnojmenný vrch s krásným pohledem do údolí Desné a na hřeben Hrubého Jeseníku. Modře značenou cestou sestoupíme serpentinami do sedla nad Rapotínem. Lesní pěšinou vystoupáme na vrchol Strážníku se skálou a historickým dřevěným křížem. Serpentinami klesáme na okraj zámeckého parku k říčce Losince. Souběžně se zelenou značkou projdeme parkem na parkoviště, kde naše putování končí. Renesanční zámek ve Velkých Losinách je přístupný denně, kromě pondělí. Zpět do Šumperka se vrátíme autobusem od zámku, nebo vlakem z centra Velkých Losin.
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 08.02.2008 v 10:10 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|