|
Sázava [ Vodní tok ]Pramení u rybníka Velké Dářko pod Žďárskými vrchy, odkud teče k jihovýchodu, u Žďáru nad Sázavou se obrací k západu a tímto směrem se klikatí až ke svému ústí do Vltavy na ř.km 78,2. Plocha povodí měří 4 350 km2, délka sjížděného úseku je 208 km. Sázava je jednou z našich nejkrásnějších řek. Na svém nejhořejším úseku do Přibyslavi má kamenité řečiště se značným spádem a protéká většinou lesnatým údolím. Před Havlíčkovým Brodem se údolí otvírá, proud Sázavy je již mírný, řeka je místy regulována, stále však obklopená lesy. V Havlíčkově Brodě a v jeho okolí řeku znečišťují průmyslové závody. Pod Světlou nad Sázavou se údolí řeky prudce svírá a přichází jeden z nejhezčích úseků na naších řekách, peřeje Stvořidla. Řeka teče kamenitým korytem s velkým množstvím balvanů a přes četné prahy, které tvoří nepravidelné vlny a válce. Okolní stráně jsou lesnaté, chráněné jako přírodní rezervace. Před Ledčí nad Sázavou se řeka uklidňuje a přechází do svého středního toku, který je charakterizován četnými jezy, často sjízdnými. Od Ledče nad Sázavou mají jezy již propuštěné, okolí řeky je hustě osídleno chatami a osadami. Krajina je příjemná, mělká a údolí pokrývají lesy. Řeka si tento ráz udržuje až do Krhanic. Zde se údolí zužuje, lesy dosahují až k řece, řečiště je opět balvanité a tvoří se vněm lehké, velmi dlouhé peřeje. Jezy na tomto úseku jsou většinou sjízdné.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 04.10.2021 v 14:04 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|