|
Historie obce Stěbořice [ Historie (archivní dokument) ]Na západ od Opavy leží obec Stěbořice. Na katastru obce se nalézá mohylové pohřebiště ze 2. poloviny 9. století. O vsi je první písemná zmínka z roku 1220, kdy patřila do vlastnictví cisterciánského kláštera na Velehradě. Původně byly Stěbořice správním centrem klášterních statků na Opavsku. Postupně byly zastavovány různým šlechtickým rodům, z nichž nejvýznamnější byli Bírkové z Násile a Bruntálští z Vrbna. Ti nakonec v roce 1589 panství koupili. V roce 1654 získali Stěbořice Neuhausové a hrabě Caesar zde postavil v 80. letech 17. století menší barokní zámek. Na přelomu 18. a 19. století byl rodem Pinů z Friedenthalu přebudován v empírovém slohu a kolem zámku založen krajinářský park. V parku je postavena rodinná hrobka tohoto rodu. Posledními majiteli zámku byla rodina Janottů. Od poloviny 19. století je obec součástí okresu Opava. Od roku 1979 patří ke Stěbořicím Jamnice, Jezdkovice (od r.1993 jsou opět samostatné), a Nový Dvůr. Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie má původní gotický presbytář. Kostel byl upravován v roce 1771 a 1857. Interiér pochází z 19. a 20. století. Poblíž kostela se zachovala barokní fara. Jamnice- patřila ve 13. století rovněž velehradskému klášteru a později se stala součástí statku Štemplovec. Dochovala se zde kaple sv. Anny z konce 18. století se sochou Panny Marie. Nový Dvůr - byl založen ve 2. polovině 17. století na hlavnickém panství. Od roku 1839 byl samostatným statkem, na němž si Ludvík von Klettenhof zbudoval malý zámek, přestavěný v 60. letech 19. století.v pseudorenesančním stylu. Kolem zámku zakládá Quido Riedel počátkem 20. století park, z něhož vzniklo dnešní arboretum Slezského muzea v Opavě. K Novému Dvoru patří osada Březová. Dochovala se zde boží muka a kaplička z 19. století.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|