|
Historie obce Sudice [ Historie (archivní dokument) ]V severním výběžku okresu Opava na hranicích s Polskem leží Sudice. Podle první písemné zprávy prodal roku 1327 opavský kníže Mikuláš Sudice dominikánskému klášteru v Ratiboři. Už v roce 1330 se však vlastníkem stává Jindřich Svojše ze Sudic. Sudice byly samostatným statkem, ale sídlili zde i drobní zemané. Ve 14. století je zde vybudována tvrz, jejichž majitelé se střídali. V 1. polovině 16. století vlastnili Sudice Žerotínové, kteří je povýšili na městečko.V roce 1533 koupily Sudice dva evangelické rody Macákové z Ottenburku a Oderští z Lidéřova a byly rozděleny na dvě části. Majetek se opět spojil roku 1557 a majiteli se stali Oderští. V roce 1651 pravděpodobně vybudoval Jan Benedikt Panský na místě tvrze menší zámek, který pak po připojení Sudic k Dolnímu Benešovu roku 1774 rychle chátral. Roku 1786 jej proto Heneberkové nechali zbořit. Od roku 1742 byly Sudice součástí Pruska. Původní dřevěný kostelík z roku 1821 byl přebudován v novogotickém stylu Josefem Seyfriedem a vysvěcen jako farní kostel sv. Jana Křtitele v roce 1906. V interiéru stojí za shlédnutí soubor obrazů J.Bochenka a dřevěný krucifix od B. Kafky. V roce 1990 byl celý areál kostela - farní kostel, ohradní zeď s branou, hrobka a fara s hospodářskými budovami, prohlášen kulturní památkou. Po připojení k ČSR připadly Sudice k okresu Hlučín, od roku 1928 okresu Opava. Na přechodnou dobu byly od roku 1975 k Sudicím připojeny Rohov a Třebom. V roce 1994 byl otevřen hraniční přechod do Polska. Při výjezdu z obce na tento přechod stojí zajímavá stavba pravoslavného kostela, nyní využívána evangelickou církví.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|