|
Historie obce Svatoňovice [ Historie (archivní dokument) ]Obec leží nedaleko Budišova nad Budišovkou. Svatoňovice byly založeny již před koncem 13. století a za první doklad o jejich existenci je považována zmínka při dělení Opavska v roce 1377. Novější výzkumy však prokázaly existenci Svatoňovic již v roce 1314, čímž se osada stala třetí nejstarší místní částí města Budišova. Název obce je odvozen od českého osobního jména Svatoň (= ves lidí Svatoňových). Do němčiny byl český název přejat roku 1429 v podobě Swatondorf, z něhož se v 18. století vyvinul německý název Schvandorf. Po vytvoření samostatného opavského knížectví v roce 1318 se Svatoňovice staly pohraniční vsí. Ves se přes několik vlastníků stala v roce 1536 příslušenstvím vikštejnského panství. V roce 1671 připadly Svatoňovice k melčskému panství jehož součástí zůstaly až do roku 1848. Od roku 1850 byly politickou obcí vítkovského soudního okresu a politického okresu Opava. Obec byla v té době německá. Od roku 1891 je v obci železniční zastávka. Po osvobození obce Rudou armádou 4. května 1945 byli do obce dosazeni komisaři, kteří ji řídili až do 20. ledna 1949, kdy správa obce přešla na MNV. Tato doba byla poznamenána odsunem německého obyvatelstva a příchodem nových osídlenců. Rozloha území je 1742 ha - z toho: 509 ha lesy, 1 113 ha zemědělská půda, 120 ha ostatní. Nejvýznamnější památkou je kostel Nejsvětější Trojice ze 2. poloviny 17. století postavený na místě starší stavby. V parčíku u hřbitova jsou památníky obětem světových válek. Pověst o založení obce: Jeden muž byl vrchností pověřen vybrat místo k založení vesnice. Nedokázal se rozhodnout a toulal se krajinou východně od Budišova. Dostal se do lesa, kde byla tůňka s plavající labutí. Muži se zdálo, že je to dobré znamení a založil zde vesnici. Ve znaku obce zůstala labuť v modrém poli.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|