|
Turistická trasa Vodopády Bílé Opavy [ Turistická trasa ]Název trasy : Vodopády Bílé Opavy Typ : pěší Náročnost : náročná Čas.náročnost : polodenní Aktualizace : 24.7.2002 Restaurace : Info o trase : Délka Délka čas 11,5 km 0 hodin Převýšení Snížení Nejnižší bod Nejvyšší bod Průchodnost trasy : Celý rok Léto Zima Popis trasy: Délka: 11,5 km Náročnost: fyzicky náročná trasa s velkým převýšením a prudkým stoupáním Občerstvení: Karlova Studánka, chata Barborka Od autobusové zastávky projdeme lázeňským centrem Karlovy Studánky okolo pitného pavilónu na konec obce, kde se nachází geologická expozice a umělý vodopád. Pokračujeme po žluté značce přes most, odbočíme doleva na lesní cestu a stoupáme stále prudčeji proti toku Bílé Opavy k protipovodňové hrázi až na palouček. U chatky ochranářů zaplatíme mírný poplatek na údržbu trasy a nastoupíme na naučnou stezku divokým údolím. Sledujeme žlutou značku, cesta se stává namáhavější, dostáváme se do hlubokého kaňonu s příkrými stěnami, na jehož dně vody Bílé Opavy vytvářejí četné stupně a vodopády, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 8 m. Stále prudce stoupáme po schůdcích a přes můstky. Přejdeme poslední můstek a vyšplháme po úbočí k rozcestí Nad Vodopády, kde se znovu připojí modrá značka, po níž pokračujeme kolem nástupní stanice vleku k horské chatě Barborce, která leží na jižním svahu Pradědu. Od chaty je pěkný pohled na skalní hradbu Petrových kamenů opředených pověstmi o čarodějnicích. Cesta zpět vede zpočátku po stejné trase s tím, že celou zpáteční trasu absolvujeme po modré značce, z níž uvidíme hloubku údolí Bílé Opavy s hučícími vodami pod námi. Přijdeme do klimatických lázní Karlovy Studánky s prameny železité kyselky a čistým horským ovzduším, které bývá označováno jako nejčistší ve střední Evropě. (Zdroj: Jena - Nejkrásnější cykloturistické a turistické výlety)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|