|
Naučná stezka Zbořený Kostelec [ Naučná stezka ]Začátek: parkoviště pod hradem Zbořený Kostelec Konec: hrad Zbořený Kostelec Délka: 0,75 km Počet zastávek: 5 Zaměření: přírodní rezervace Čížov a historie hradu Zbořený Kostelec Typ stezky: pro pěší Náročnost: střední Čas pro prohlídku: 1 hodina Značení: turistické značky a tabule Doba návštěvy: nevhodné za sněhu Mapa: Posázaví Správce stezky: ČSOP 02/09 ZO Vlašim Hrad založen kolem roku 1340, první zmínka z roku 1342 za Oldřicha z Valdeka. Poškozen při obléhání roku 1449, dobyt Jiřím z Poděbrad v roce 1467, od té doby v ruinách. Z hradu na půdoryse polovičního oválu zachovány zbytky padacího mostu na východní straně, zbytky paláce vestavěného do plášťové zdi vnitřního hradu se zachovanými 3 opěrnými pilíři. Po polovině 15. století vestavěna na severní straně nádvoří nová obytná budova do bašty chránící přístupovou cestu od řeky k hradu. Na severu zachovány zbytky opevněného ležení vojsk Jiříka z Poděbrad.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|