|
Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - zastavení č.3 [ Informační tabule ]Naučná stezka "Stříbrný chodník" v Odrách Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry. Zastavení č. 3 - Loupežník Šimák Lesní údolíčko, které jste právě minuli, se odpradávna jmenuje Medvědí rokle. Dokládá to, že se zde vyskytovala naše největší šelma - medvěd brtník. Zdejší lesní cesta je také velmi stará, což se pozná podle štětovaného dláždění. Podle pověsti se právě tudy v roce 1241 dostali Tataři do Oderské kotliny a zničili město Vyhnanov. Novodobější historie nám připomíná, že v tomto místě stával Šimákův buk, na němž se měl ukrývat při svých přepadech pověstný loupežník Šimák. Přepadával převážně kupce a povozníky a většinou si odnášel tučnou kořist. Jeho osoba jako loupežníka doslova zpohádkověla a tak se oderský Šimák stal známým skoro po celé Moravě. Skutečná podoba Šimáka však byla prozaičtější a surovější. Antonín Šimák pocházel z oderské části Neumark, z dnešní Staré ulice. Byl synem chalupníka a narodil se 19.4. 1861. Jeho rodiče záhy zemřeli a tak výchova byla všelijaká a výsledky školní docházky nevalné. Ani se nedoučil na kominíka. Stále přísnější tresty za různé krádeže vedly ke zvyšování surovosti a rafinovanosti. Jeho loupeže v okolí Medvědí rokle se datují do let 1876 - 1881 a Šimák za ně dostal 7 let v nejtěžším žaláři na Mírově. Výsledkem tohoto pobytu pak byla ještě větší brutalita a 6 vražd, za které byl Šimák v roce 1881 oběšen na dvoře okresního soudu v Novém Jičíně.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|