|
Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - Zastavení č.13 [ Informační tabule ]Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry. Zastavení č. 13 - Mokřad Před založením oderské rybniční soustavy se zde nacházely podmáčené louky a lesíky s lužní skladbou dřevin. Člověku přinášely jen malý užitek a proto došlo v 2. polovině 16. století k založení rybníků. A tak se postupem doby krajina změnila na čistě vodní plochy a plochy luční. V 18. století došlo dokonce k tomu, že i rybniční plochy byly zalučněny. Hospodaření na loukách zaniklo obnovou rybniční soustavy po 2. světové válce.Tím skončilo luční hospodaření na oderských rybnících. Poslední zbytky luk nad rybníkem Trněný můžeme pozorovat z posledního zastavení naučné stezky. Jedná se o dvě menší louky, z nichž je druhovou skladbou rostlin bohatší ta níže položená. Jedná se o bezkolencové společenstvo s výskytem prstnatce májového. Nedávno se zde vyskytoval i suchopýr pochvatý, ale neuváženým zásahem do podmáčené louky vymizel (hnojení kejdou).
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|