|
Přírodní památka Oblík u Dívčího Hradu [ Přírodní památka ] Přírodní památka Oblík u Dívčího Hradu Severozápadně od zámku se nachází chráněný přírodní výtvor Oblík u Dívčího Hradu na rozloze 0,6 ha, ve kterém byly nalezeny zkameněliny hlavonožců, korálů, lilijic a ramenonožců z doby křídového moře. Je to detersní činnosti obnažený výchoz tzv. uhelného vápence moravskoslezského kulmu, který je v lokalitě zaznamenán v několika čočkovitých polohách v šedozelených jílovitých břidlicích s hojnými zkamenělinami. Jako Státní přírodní památka bylo toto území vyhlášeno v roce 1966. Oblík u Dívčího Hradu prošel kulmským vývojem, až do přelomu spodního a svrchního karbonu kdy bylo moře vytlačeno k severu . V katastru obce se vyskytují ostrůvky z usazenin křídového moře - pískovce s složkami rohovců a slinné písky. Vývoj krajiny výrazně ovlivnilo dvojí zalednění ve starších čtvrtohorách, kdy bylo celé území pokryto ledovcem. Mocnost ledového krytu se zde odhaduje na 130 - 250 m. Mezi pozůstatky patří nalezené bludné balvany o rozměrech až 150 cm. Z nerostů se na celém území vyskytují pazourek, limonit, homatit, orthoklas, záhněda, granát, turmalín, epidot a křemen.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|