|
Praděd, rozhledna [ Rozhledna nebo věž ]Televizní vysílač s vyhlídkovou terasou ve výšce 70 m se nachází na nejvyšší hoře Moravy - Pradědu. Výstavba byla zahájena v roce 1970. Věž dokončena v roce 1980, rozhledna zpřístupněna veřejnosti až v polovině let devadesátých. Původní kamenná rozhledna, byla na Pradědu otevřena roku 1912 a sloužila až do 50. let. To již byla v havarijním stavu a přemýšlelo se o její opravě. Roku 1959 se však zřítila. Restaurace Praděd je na samotném vrcholu nejvyšší hory Jeseníků Pradědu (1.492 m n.m.). Je umístěna v jednom ze tří křídel vysílače Praděd. Vzhledem ke své poloze je zde krásný rozhled na široké okolí, a to jak na celou přírodní rezervaci Pradědu, tak i na celé pohoří Jeseníků. Výstavba vysílače Praděd začala v roce 1969 a restaurace byla uvedena do provozu v roce 1980. Věž je vysoká 162 m. V jejím středu je výtah, který návštěvníky vyveze na vyhlídku do výšky cca 80m. V okolí Pradědu je široká možnost celoroční rekreace. Zimní sezóna vzhledem k dostatečnému množství sněhu trvá do pozdního jara. Sjezdové tratě a některé běžecké trasy jsou denně upravovány. Zimní sporty je zde možno provozovat prakticky nejdéle v ČR. V létě je možno podnikat dlouhé nebo krátké výlety do okolí buď pěšky (hřebenové tůry na Skřítek, do Velkého kotle, Alfrédku, Františkovu chatu, Mravenečník, Švýcárnu, Vysoký vodopád a Červenohorské sedlo, vodopády Bílé Opavy, Karlovy Studánky atd.), nebo na horském kole. Stav: v provozu Mapa KČT: 55 Hrubý Jeseník
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|