|
Naučná stezka Paseky - Hrad [ Naučná stezka ]Od výchozího stanoviště, které se nachází těsně u silnice (s parkovištěm a altánkem) vede cesta po rovině, pak se ostře točí doprava a prudce stoupá na kótu 277m n.m., dále pokračuje po ploše bývalého hradu a po hraně kopce se dolů vrací na nástupiště. Středověký hrad zanikl v období 1531 - 1556. Doba vzniku není známá, odhaduje se, že se tak stalo na počátku 13. století. Ve své historii byl v držení pánů z Klobouk a Boleradic, Kunštátů, Prusínovic a Víckova. Měl pravidelný tvar 106 m délky a 87 m šíře. Zachovaly se jen terénní stopy a zřetelné příkopy. Velký příkop po celém obvodu měl 15 m šířky, na jižní a severní straně je jeden menší navíc. Na prvém nádvoří bylo hospodářské zázemí, na druhém vlastní kamenný palác. Obec Boleradice má 850 obyvatel. Nepřetržité osídlení do dob Velké Moravy. První písemná zmínka z roku 1141, první zmínka o kostele je z roku 1287. V roce1537 povýšena na městys, obdařená četnými výsadami, rozvoj zastaven po třicetileté válce. Ke konci 19. stol. nastal prudký hospodářský rozvoj, vzrostl počet domů i obyvatel. Započal i společenský život a vyrostly bohaté kulturní tradice zejména divadelní a čtenářské. Obec získala řadu zařízení a stala se přirozeným centrem blízkého okolí. V padesátých letech však svoje výsady ztratila a prudce začal klesat počet obyvatel. V místě možnost stravování a ubytování, vinné sklípky, rybolov, vycházky po stráních a v lesích. Autobusové spojení z Brna, Hustopečí a Klobouk Provozovatel- základní organizace Techsport Boleradice, 691 12 Začátek: Boleradice - uprostřed cesty mezi Hustopečí a Kloboukami (na jižním okraji obce Boleradice ve směru od Hustopečí) Konec: totožný se začátkem - okruh Délka: délka 1 600 m, převýšení 120 m, 140 schodů Počet zastávek:7 ks informačních tabulí ( u každé lavička), seznamující s bývalým středověkým hradem, obcí a jejím okolí. Zaměření: historie Typ stezky: pro pěší, automobilisty Náročnost: lehká Poznámky: výhled - z této NS je vidět na vesnici, okolní lesy, vinice, stráně a do okolí. V každém ročním období nabízejí osobitou poetiku a náladu.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|