|
Naučná stezka Šance - Lysá hora [ Naučná stezka ] Začátek: U nádraží ČD Ostravice Konec: Lysá hora Délka: 7,5 km Počet zastávek: 7 Zaměření: ekologie, ochrana přírody, hospodaření v lese Typ stezky: pro pěší Náročnost: převýšení 748 m Čas pro prohlídku: 3 hodiny Značení: žlutá turistická značka a tabule naučné stezky Průvodce: průvodce - Základna na Pasíčce Doba návštěvy: květen až říjen Mapa: Beskydy CHKO - NPP: CHKO Beskydy Zastávky: 1. U nádraží ČD Ostravice - vstupní informace, délka trasy, převýšení a charakteristika stezky. 2. Přehrada Šance, vodohospodářská charakteristika a význam Beskyd, specifické vodoochranné významy lesa, charakteristiky vodárenské nádrže. 3. Parchavice - druhová skladba beskydských lesů, její vývoj a současný stav. 4. Čupel, vliv emisí na lesní prostředí, výčet hlavních znečišťovatelů, význam vápnění. 5. Mazácký Grúník, přirozené porosty Beskyd s charakterem bylinného podrostu i výskytem živočichů. 6. Na Kobylance, kulturní smrčiny s vyhraněným mikroklimatem, ekotyp horského smrku. 7. Lysá hora, biotechnický projekt na obnovu lesních porostů poškozené vrcholové části.
AKTUALIZACE: správce systému (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 151, 19.04.2024 v 11:35 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|