|
Naučná stezka Chodník Masarykových [ Naučná stezka ]Tato naučná stezka je klasickou ukázkou toho, že lze realizovat naučnou stezku i s malými náklady. V podstatě chybí pouze označení zastávek (stačí čísla) a průvodce s mapou na Internetu, což ovšem nemusí vadit. Pokud si vytisknete současný popis stezky, nezabloudíte. Začátek: proti domu č. 401 ve Chvalčově Konec: nad Schwaigrovkou Délka: 5,5 km Zaměření: seznámení s krajinou a historií okolí Chvalčova Typ stezky: pro pěší Náročnost: lehká Čas pro prohlídku: 2 hodiny Značení: prozatímní značení - modrá kolečka Průvodce: jednoduchý průvodce na www stránkách obce Chvalčov, před projitím této stezky si jej vytiskněte Doba návštěvy: celoročně, po silných deštích a na sněhu opatrně Mapa: Hostýnské a Vizovické vrchy Poznámky: převýšení 170 m Správce stezky: Obec Chvalčov Údaje o cestě: Trasa je prozatímně označena modrými kolečky. Začíná naproti domu č. 401 ve Chvalčově, končí nad Schwaigrovkou. Trasa je dlouhá 5,5 km. Začíná ve výšce 340m nad mořem, končí ve výšce 510m nad mořem. Převýšení činí 170 m. Proč nese trasa jméno našeho prvního prezidenta? 5. srpna 1993 uběhlo 70 let od odhalení pamětní desky na domě č. 401 ve Chvalčově. Jak píše bystřický rodák prof. František Táborský, má všem připomínat, že v tomto místě započala politická dráha jedné z nejvýznamnějších postav našich dějin - T. G. Masaryka. V rámci malé slavnosti k 70. výročí pamětní desky jsme se ve Chvalčově spolu s bystřickým Sokolem rozhodli otevřít naučnou cestu "Chodník Masarykových". Chceme Vám přiblížit atmosféru tohoto kraje, který má i dnešnímu člověku co sdělovat.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|