|
Minerální pramen Zrzávka a Smradlavka u Hostašovic [ Minerální pramen ]Pramen Zrzávka a Smradlavka Přírodní památka Prameny Zrzávky byla vyhlášena k ochraně pěti minerálních pramenů a dosud dochovaných přirozených lučních společenstev navazujících na vývěry minerálních vod. Její součástí jsou i přilehlé mokřadní louky na protější straně silnice, jejichž vodní režim a tím i vegetace je přímo ovlivňována volným rozlevem dalšího sirnatého pramene v samém okraji silnice. V mokřadním společenstvu se vyskytuje několik zvlášť chráněných druhů rostlin, jako je například prstnatec májový a jiné. Do horského potůčku vtéká voda ze dvou studánek nedaleko od sebe vzdálených (cca 4 m), z nichž jedna (kyselka) má vodu železitou a druhá se prozrazuje již zdaleka zápachem sirovodíkovým. ) Provedenými rozbory bylo zjištěno v 1 l (v mg): "Kyselka" - Ca 96,2, Mg 19,5, Fe 0,33, Mn 0,191, Cl 9,9, dusičnany 0,50. "Smradlavka" - Ca 92,2, Mg 13,4, Fe 0,60, Mn 0,182, Cl 11,3, dusičnany 0,60. Od železité vody první studánky dostal potok název Zrzávka. Druhá studánka se jmenuje buď Smradlavka, nebo Bílá studánka, protože sirnatá voda barví na bílo.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|