|
Mikroregion BÍLOVECKO [ Mikroregion ]Mikroregion BÍLOVECKO Mikroregion je součástí regionu NUTS II - Ostravsko (Moravskoslezský kraj). Území zasahuje do přírodního parku Oderské vrchy a z části se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Kromě krásné přírody s množstvím rybníků a lesů můžete zhlédnout i řadu drobných památek venkovské architektury a městskou památkovou zónu v Bílovci. Jednotlivé obce mikroregionu leží v okrese Nový Jičín kromě obce Těškovice, která je součástí okresu Opava. Společné cíle obcí v historicky přirozeném spádovém území Bílovce vedly k založení sdružení obcí. Ačkoliv se mikroregion nachází v blízkosti ostravské aglomerace, okolní příroda je nezasažena škodlivými vlivy a nabízí atraktivní trasy pro cyklo a pěší turistiku po celý rok. Území zabírá podstatnou část horního Poodří a má většinou pahorkatinný ráz. Setkávají se zde horopisné jednotky: Česká vysočina, zabíhající na území okresu, výběžky Nízkého Jeseníku a Karpaty s Podbeskydskou pahorkatinou a Moravskoslezskými Beskydami. Mezi nimi podél řeky Odry, která je hlavním vodním tokem okresu, se rozkládá 3 až 8 km široký úrodný pás Moravské brány, kterou vedla v dávné minulosti "Jantarová stezka", spojující povodí Dunaje s Baltským mořem. Strategická poloha v koridoru Moravské brány předurčuje budování významných zařízení technické infrastruktury celostátního i mezinárodního významu, jako jsou dálnice z Brna do Ostravy, železniční vysokorychlostní tratě a přenosové energetické sítě. Letecký provoz je dislokován na letišti v nedalekém Mošnově, které má mezinárodní parametry. Města a obce mikroregionu Bílovecko Bílovec Bítov Bravantice Jistebník Olbramice Slatina Těškovice Tísek Velké Albrechtice Zbyslavice Klimkovice
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|