|
Dolina, soubor lidových písní a tanců [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]Soubor Dolina, Staré Město Soubor lidových písní a tanců z Moravského Slovácka "Je jen na nás, jaké stopy odkážeme generacím budoucím..." motto souboru V roce 2006 oslavil soubor Dolina 50. výročí 1956 - 2006
Folklorní soubor Dolina ze Starého Města byl založen v úterý po hodech v říjnu roku 1956, kdy hodová chasa chtěla pokračovat v systematickém nácviku tanců. U zrodu souboru byl hlavní postavou Jan Vojtík, který poté soubor vedl 25 let. V roce 1958 se k této staroměstské chase přidala cimbálová muzika vedená Janem Slováčkem. V toku desetiletí měl soubor mimořádně aktivní činnost. Udržuje lidové zvyky v obci, absolvoval stovky vystoupení na různých jevištích po celé ČR, čtyřicetkrát vyjel do zahraničí. -Vojtěch Chlachula- (Bohužel jsme nezíslali souhlas s uvedením článku o oslavě 50. výročí souboru Dolina také na tomto webu. Proto souboru alespoň gratulujeme k významnému výročí. -we-)
KONTAKTNÍ ADRESA:Folklorní soubor Dolina Aleš Rada Jižní 935 686 05 Staré Město Česko (CZ)
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 28.01.2010 v 23:26 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|