|
Lázně Leopoldov - Smraďavka [ Lázeňské zařízení ]Buchlovice jsou malebnou slováckou vesnicí, ležící nedaleko Uherského Hradiště, v předhůří lesnatého pohoří Chřiby. Nejstarší písemná zpráva o Buchlovicích pochází z roku 1020. Nejvýznamnější památkou Buchlovic je barokní zámek z přelomu 17. a 18.století, postavený ve stylu italských venkovských vil s přilehlou zahradou v anglickém a francouzském stylu. Nad Buchlovicemi se dále vypíná hrad Buchlov, jehož historie sahá do počátku 13. století, a poutní kaple sv. Barbory z let 1672-1673 s hrobkami dávných majitelů panství. Asi 2 km od obce leží starobylé, bývalé sirnaté lázně a rekreační letovisko Leopoldov Smraďavka. Zdejší sirnaté prameny jsou známé svými blahodárnými účinky již řadu století, což dokazuje zpráva Tomáše Jordána z Klauzenburku z r.1580 v jeho "Knize o vodách hojitelných neb teplicech moravských". A právě díky jejich nezaměnitelné vůni je celé údolí nazýváno Smraďavkou. Protože Lázně Leopoldov nejsou statutárními lázněmi, nenajdete u nás žádné kolonády a klasický čilý lázeňský ruch, ale právě pro svoji polohu v nádherné zeleni Chřibů, klid a vstřícnost personálu, jsou vyhledávaným letoviskem pro celkovou relaxaci fyzickou i psychickou.Výborné je spojení ubytování s aktivním i pasivním odpočinkem - možnost relaxace nejen v Centru regenerace s množstvím lákavých procedur, ale i na tenisovém kurtu, koňském hřbetu či na kole po vinařských stezkách. Celý areál Lázní Leopoldov zahrnuje Lovecký zámeček a budovu s Loveckou restaurací a Centrem regenerace. Budova Loveckého zámečku vznikla mezi léty 1670 - 1680 za majitele panství Hanuše Zikmunda Petřvaldského z Petřvaldu. Sousední,"lázeňský objekt", je mladšího data. Byl založen proslulým lidumilem Leopoldem Berchtoldem na počátku 19.století, který na Smraďavce přechodně pobýval a jehož zámek v době napoleonských válek sloužil jako lazaret. Zde také roku 1809 zemřel ve věku 50 let. Na jeho paměť nese letovisko vedle staršího názvu i dodnes oficiální pojmenování Leopoldov. V r. 1998 objekt přešel do privátních rukou a stávající majitelé celý areál renovují a rozšiřují - přibyla zahradní restaurace s pódiem pro pořádání kulturních akcí, kterých se zde v letních měsících koná nemálo ( živá hudba, diskotéky, dětský den, cyklistické závody aj.),ke konci r. 2004 bude dokončena rozsáhlá rekonstrukce budovy Loveckého zámečku,který poté nabídne klientům ubytování v komfortně vybavených pokojích v celkové kapacitě 42 osob. Jak se k nám dostat * Vlakem do Starého Města u Uherského Hradiště ( trať Přerov-Břeclav ) * Autem po silnici č. 50 ve směru od Brna na Uherské Hradiště. Brno 65 km, Zlín 40 km, Uherský Brod 20 km * Autobusem - zastávka Buchlovice - Náměstí, Buchlovice - Na rozcestí Ze zastávek je možné domluvid odvoz autem do lázní (cca 2 km) * Parkování je možné u areálu zdarma
KONTAKTNÍ ADRESA:Lázně Leopoldov - Smraďavka Smraďavka 416 687 08 Buchlovice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|