|
Budišov nad Budišovkou [ Město nebo obec ] Město Budišov nad Budišovkou vzniklo mezi léty 1269 - 1274. První písemné zmínky pocházejí z roku 1301 a bylo pravděpodobně založeno pány z Kravař jako horní město (těžba olova a stříbra) V historii města se objevuje i jméno legendárního generála Laudona, který v okolí města svedl několik bitev. Rozvoji průmyslu výrazně pomohla výstavba železnice Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou v roce 1892. Dominantou dnešního města je pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1755 s rokokovým interiérem. Na západní straně kostela je smírčí kříž ze 16. stol. a radnice v barokním slohu. V areálu hřbitova se dochoval vzácný soubor litinových náhrobků z konce 19. stol. Jedinečnou technickou památku je objekt bývalého vodního mlýna s pozdně barokním kamenným mostem přes říčku Budišovku. Uprostřed mostu stojí pískovcová plastika sv. Jana Nepomuckého. V okolí Budišova se nacházejí břidlicové doly. S historií, současností i budoucností této suroviny vás seznámí Muzeum břidlice, které rozhodně stojí za návštěvu. K Budišovu patří místní části Guntramovice a Podlesí.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|