|
Lipoltice [ Město nebo obec ] Tvrz v Lipolticích se připomíná roku 1257. Hroznata z Lipoltic byl v letech 1332 až 1347 opatem Opatovického kláštera. Samostatná lipoltická farnost byla zřízena v roce 1350 a spadala pod pražské arcibiskupství. Na počátku 16. století se tvrz, která tu stála už uvádí pustá. Nejstarší stavbou je farní kostel, který je zasvěcen svatému Matouši. Byl postaven někdy kolem roku 1280. Kostel původně sloužil v době ohrožení k ochraně a jako úkryt obyvatel blízkého okolí. Byl obehnán asi 2 metry vysokou zdí a 2 až 3 metry hlubokým příkopem. Některé zbytky opevnění kostela se dochovaly dodnes. Od středověku se také traduje, že od kostela v Lipolticích prý vede tajná chodba na západ do Hájkových koutů. Během století byl kostel v několika etapách přestavován a opravován. Gotický původ kostela prozrazuje křížová klenba a gotické okénko. V 18. století byla přistavěna barokní kostnice a vstupní brána na hřbitov. Celý areál byl dobudován až roku 1849 péčí choltického hraběte Theodora z rodu Thunů. V roce 1783 bylo v Lipolticích zahájeno školní vyučování. Z důvodu neexistence školní budovy se vyučovalo na několika místech. Narůstající počet žáků ( ve 30. letech 19. století přes 200 žáků) vyvolal potřebu výstavby nové školy. Stavba byla zahájena v dubnu 1836 za přítomnosti patrona hraběte Jana z Thunu. Od 1. prosince 1839 se již rozběhlo vyučování v nové budově, která svému účelu slouží dodnes. Lipoltice jsou z východní strany obehnány soustavou několika rybníků (Nečas, Třešňovec a Rohlíček). Mezi přírodní zajímavosti patří alej staletých dubů na hrázi rybníka Nečas. Nedaleko Lipoltic je Lipoltická skála ( 297 m n.m.) z tvrdého křemence, který vystupuje z okolních břidlic. Zelené břidlice se v okolí taky těžily, což dokládají pozůstatky lomu V Dolcích u silnice směrem na Přelouč. Součástmi obce Lipoltice jsou osady Pelechov a Sovoluská Lhota, ve které je známá chatová oblast kolem rybníku Pelíšek. První zmínky o existenci Lhoty jsou z roku 1519,kdy držel Lipoltice a okolní vesnice Václav Žehušický z Nestajova.
KONTAKTNÍ ADRESA:Obecní úřad Lipoltice Lipoltice2 533 64 Lipoltice Česko (CZ) Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|