Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (11:16 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Otvírání studánek 28. května 2005

Časopis Folklor č.3/2005
Počátkem července loňského roku přišel do redakce našeho časopisu milý dopis od vzácného člověka Richarda Klaudy. Upozorňoval na zajímavou akci, která se koná každý rok v centrální části Horácka na Novoměstsku. Jde o tradiční slavnost "Otvírání studánek" v místě příznačně zvaném Tři Studně. Z jeho obsažného dopisu doplněného sérií fotografií nyní(před další slavností) velmi rád uvádím základní informace.
Slavnostní akce se odehrává v krásném přírodním prostředí a její průběh všem přítomným uvádí do povědomí krásný a dávno zapomenutý lidový obřad čištění vodních zdrojů - lesních studánek, které jsou v mnoha případech důležitým zdrojem životodárné vody nejen pro přírodu, lesní zvěř a ptactvo, ale také pro člověka.
Prastarý jarní obřad spojený s vítáním jara - uctíváním slunce, probouzením omládlé přírody a vodní říše se nazývalo "vylévání studní" a bylo doprovázeno říkankami, zpěvem a tanečními kreacemi.
Podle dochovaných zpráv a archivních materiálů vycházely z jara venkovské dívky k pramenům vody, aby je vyčistily. Na okraje studánek kladly zelené věnce z brusinek a zimostrázu jako odznak své čistoty a nevinnosti. Po vyčištění studánky přestrojily jednu z dívek za královnu. Oblekly ji do bílých šatů a ozdobily ji věnečkem z lučního kvítí a pestrobarevných fáborů. U studánky pak družky obklopily královnu, která nabrala do džbánu čistou vodu a vylila ji do čtyř světových stran, aby tak symbolicky zahnala z dosahu pramene všechny "zlé moci". Slavnostní obřad se zaříkáváním a sypáním kvítků do pramene byl zakončen přáním, aby studánka zůstala stále čistá.
Jarní čištění studánek se konalo s různými obměnami v dalších oblastech nejen Horácka jako zajímavý folklorní obřad. Takto se odehrává každý rok na Novoměstsku v obci Tři Studně, v těsné blízkosti rybníka Sykovce.
Výjimečnost této tradiční lidové jarní slavnosti na Třech Studních je dána spojitostí tohoto místa a slavnosti s uměleckou činností dvou významných autorů. Jde o básníka Miloslava Bureše, který tuto prastarou lidovou slavnost opěvoval ve své lyricko-epické básni, a hudebního skladatele Bohuslava Martinů, jenž tuto prostou a zajímavou uměleckou báseň zhudebnil do podoby kantáty pro sóla, sbor, recitátora a doprovodné nástroje.
A tak i letos se tradiční lidová slavnost "Otvírání studánek" na Třech Studních koná za spoluúčasti folklorních souborů Šípek - Nové Město na Moravě, Groš - Dolní Rožínka, Gen a Bystřinka - oba Žďár nad Sázavou. Kantátu Bohuslava Martinů Otvírání studánek s úvodním veršem "I studánky chtějí být čisté..." uvede sbor dětí a mládeže Kantiléna.
Začátek bude ve 14 hodin v sobotu 28. května na Třech Studních v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka.

redakce

DALŠÍ INFORMACE: Tři Studně

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 25.05.2005 v 22:29 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz