|
Sněženka hostila nejlepší knihovníky z republiky
Napsali o nás v novinách.
Kulturní a informační centrum Sněženka v Sedlnicích hostí od čtvrtku do soboty knihovníky z celé republiky. Mezi účastníky setkání Co venkovské knihovny umějí a mohou jsou zejména pracovníci třiadvaceti knihoven, které byly během 5 ročníků nominovány do celostátního kola soutěže knihovna roku. Setkání vzešlo z popudu hodnotitelské komise této soutěže, kterou vyhlašuje ministerstvo kultury, a sekce veřejných knihoven fungující při Svazu knihovníků a informačních pracovníků. "Sedlnickou knihovnu propojenou s informačním centrem jsme navštívili v rámci soutěže Knihovna roku. Líbila se nám myšlenka, že by venkovské knihovny mohly pracovat i jako kulturní a informační centra. Proto jsme zde seminář uspořádali," uvedla Milena Kodýmová, předsedkyně celostátní hodnotící komise. Cílem semináře byla výměna zkušeností z provozování knihoven, které zde prezentovali zástupci menších knihoven a také pracovníci Národní knihovny. Účastníci semináře se shodli na tom, že knihovny mají význam i v nejmenších obcích, kde by měly být tvůrci společenského života. "Do dobře fungující obce patří i dobře fungující knihovna. Je to nepostradatelná součást veřejných služeb," dodala Kodýmová. "Nikdo už nepochybuje o tom, že knihovny jsou nutné. Není to jen klasické půjčování knih, ale knihovna může propojovat různé aktivity," přidala se členka hodnotící komise ze Šumperku Zdeňka Daňková. "S rozvojem internetu lidé přestávají číst, zvláště pro děti je důležité, aby si rozšiřovaly slovní zásobu, a to jde s knížkou nejlépe," míní sedlnická knihovnice Lenka Šimurdová. Její slova také podpořila také Hana Krkošková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně, která funguje jako regionální pracoviště pro 80 knihoven Novojičínska. "Kupujeme knížky, ze kterých děláme putovní soubory, a ty pak do venkovských knihoven rozvážíme. Když knížky odcyklují, tak vždy v jedné z knihoven zůstanou natrvalo," uvedla Krkošková.
Seminář knihovníků ve Sněžence
Diskusní fórum čtenářů (prozatím žádný názor)SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 21.06.2005 v 10:05 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|