Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (01:03 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Folkloru vládlo počasí (17. ročník)

Časopis Folklor č.6/2005
Letošní již 17. ročník Mezinárodního folklorního festivalu "Čermenské slavnosti" poznamenalo počasí. Zatímco páteční program v Lanškrouně probíhal na náměstí za tropických veder, galaprogram v sobotní podvečer musel být poprvé v historii konání slavností pro bouři a přívalové deště přerušen a přesunut do místní Orlovny.
Slavností se zúčastnilo v letošním roce téměř 200 účinkujících ze šesti souborů, "Črnobele muziky" ze slovinské Velike Polany, "Jara" z Ústí nad Orlicí, "Jitřenky" z Dolní Čermné, "Kvadrilje" z Chorvatského Trogiru, KUD "Miško Kranjce" ze slovinské Veliké Polany a "Lubovňanu" ze slovenské Staré Lubovni.
Záštitu nad největším folklorním festivalem Pardubického kraje na otevřené scéně měl hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. Slavnostního přijetí a galakoncertu se pak zúčastnili kromě vystupujících souborů také senátorka Ludmila Műllerová a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.
Oproti minulým ročníkům byl celkový program slavností bohatší. Páteční dopoledne na zámeckém nádvoří v Lanškrouně navštívilo koncerty na čtyři sta studentů lanškrounských škol. Odpoledne pak po slavnostním přijetí zástupců slavností a souborů starostou města Lanškroun Zdeňkem Košťálem pokračoval na lanškrounském náměstí program hodinovým vystoupením zahraničních souborů. Poté se soubory přesunuly k dalšímu účinkování do domova důchodců, kde se vytvořila velmi příjemná a milá atmosféra. Překvapením pak byl samotný závěr, kdy tanečníci slovenského souboru vzali diváky do kola a zatančili s nimi čardáš.
Páteční podvečer k tanci i poslechu vyhrávaly na čermenském náměstí jednotlivé muziky. S přibývajícími hodinami tak jako každým rokem hráli všichni muzikanti pohromadě a byla radost pozorovat, jak všichni hrají vše, bez rozdílu národností.
Sobotní program začínal dopoledne na čermenském náměstí, kde pod patronací učitelského sboru Základní školy Vincence Junka probíhal v rámci slavností již třetí ročník zábavného klání družstev zúčastněných souborů pod názvem "Čermenský Hecboj" o putovní pohár. Letošním vítězem se zaslouženě stal tým souboru "Jaro". Odpoledne pozval starosta obce Dolní Čermné Vlastislav Vyhnálek na slavnostní přijetí hosty a zástupce souborů.
A konečně v 17 hodin pak už v areálu u čermenského rybníka začal galaprogram letošních slavností, ve kterém se postupně představily všechny soubory, i když pravda ne všechny na jediném jevišti. V začátku při obloze bez mráčku, postupně s dalšími vystupujícími se začaly objevovat mráčky, které během hodiny přerostly ve zlověstné mraky se hřmící kulisou. Zhruba ve druhé třetině pak už počasí převzalo nad slavnostmi moc. Během chvilky přišla taková smršť, že v okamžiku slavnosti přerušila.
Závěr galaprogramu se proto přestěhoval do sálu čermenské Orlovny, kde zároveň proběhlo důstojné ukončení letošního ročníku slavností.
Nepřízeň počasí nakonec neumožnila ani uskutečnit večerní veselice s ohňostrojem.
Přestože počasí letošnímu ročníku moc nepřálo, celý naplánovaný program všech souborů se podařilo realizovat a již nyní se hovoří o tom příštím i o tom, jaké soubory se ho zúčastní.
Sedmnáctý ročník festivalu je nenávratně minulostí zbývá pouze jediné - poděkovat všem, kteří ho podpořili, i těm, kteří pomáhali vybudovat areál slavností i zajistit chod slavností organizačně.

Petr Ryba

Zveřejněno 20.11.2005 v 22:23 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz