Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:47 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Polabské muzeum Poděbrady - 100 let kočárků

Tisková zpráva
Polabské muzeum v Poděbradech pořádá ve dnech 23. 11. 2005 až 2. 4. 2006 výstavu
100 let kočárků 1880 - 1980.
Polabské muzeum
Výstava představuje asi největší soukromou sbírku kočárků u nás. Více než 70 exponátů mapuje vývoj od vozíků konce 19. století, jež používaly naše praprababičky, přes modely prvorepublikové, válečné až k moderním kočárům, v nichž se vozily děti nedávné minulosti.
Vystavené kočárky, které dýchají dávno minulými dobami, ukazují fantazii svých tvůrců a dobový vkus veřejnosti nejen svými tvary, ale i nejrozličnějšími materiály, z nichž jsou zhotovené. Výrobci kočárků, ať klasických dětských, tak i "loutkových", určených pro panenky, je na kovovou či dřevěnou konstrukci pletli z vrbového proutí nebo španělského rákosu. Šili z kůže i koženky, pokryli plátnem, popřípadě obestřeli papírovými provázky. Nechávali se inspirovat i tvaroslovím jiných oborů. Můžeme zde najít parafráze na sportovní letadla, poznáváme podobnost se stahovacími střechami automobilových veteránů, vystřižených z celuloidových okének němých filmů, nebo jen prosté košíky.
Expozici dodává nevšední půvab především způsob vystavení. Kočárky zde nestojí holé, opuštěné a prázdné, ale vidíme je bohatě ustrojené do povijanů, deček, peřinek. Vyvolávají tak pocit, jako by v nich ještě před malou chvilkou bezstarostně spalo novorozeně nebo se houpala dětská panenka. Soubor dobového textilu, který je nedílnou součástí této výjimečné sbírky, ve spojení s vozítky působí na návštěvníky neobyčejně živě. Veřejnost může obdivovat skutečné skvosty, jako křestní zavinovačky nebo nejrůznější součásti kojenecké garderoby posledních dvou století.
Sbírka, jejíž podstatnou část lze v Poděbradech vidět, je systematicky budována více než dvacet let. Sběratelství nespočívá jen ve shromažďování jednotlivých typů kočárků, ale soustřeďují se i na sbírání nezbytných doplňků, jež k nim patří, ale také katalogů, starých fotografií, obrázků, které dotvářejí tuto neobyčejnou kolekci, a proto neodmyslitelně expozici doprovázejí.
Výstava, která návštěvníky vrací do kouzelného světa nevinnosti nejútlejšího dětství, do idyly zapomenutých časů, ale vyvolává i vzpomínky na nejkrásnější období našeho života, je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin v Poděbradech v hlavní budově Polabského muzea na Palackého třídě 68.

Petr Šorm, tel. (+420) 325 612 640
www.polabskemuzeum.cz, info@polabskemuzeum.cz, info@pmpodebrady.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Polabské muzeum
Zveřejněno 23.11.2005 v 17:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz