Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (11:28 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Festival čajové kultury 2005

časopis Folklor č.1/2006
Již potřetí se v jízdárně zámku Kozel sešli o víkendu ve dnech 28.-30. 10. 2005 zájemci o různé formy čajového obřadu, ale i další projevy tzv. vysokých kultur. Tentokrát se jednalo o tradice zemí nejvýchodnějších - Japonska a Číny. Záštitu Sobotní nad 3. ročníkem Festivalu čajové kultury převzali velvyslanec Japonska v ČR Hideaka Kumazawa a hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. Ministerstvem zahraničních věcí Japonska byl festival zařazen do projektu: 2005 - Rok mezilidských vztahů mezi Evropskou unií a Japonskem.
Pořadatelům - Bezejmenné čajovně Šťáhlavice, Česko-japonské společnosti a Národnímu památkovému ústavu Plzeň se opět podařilo nabídnout program, který přilákal široké spektrum návštěvníků. Pátečního slavnostního zahájení se (podobně jako v loňském roce) opět ujali členové školy Urasenke (Robert Janovský a Lubomír Černota), kteří hostům předvedli jeden z mnoha způsobů čajového obřadu, vzniklého v prostředí Kjóta v 2. pol. 16. století. Tento obřad je založen na respektování čtyř pojmů - harmonie, úcty, tělesné i duševní čistoty a stavu hlubokého duchovního míru. Po čajové ceremonii následovala hudební performance Jana Holečka a Jaroslava Kořána, doplněná působivou světelnou projekcí Zdeňka Durdila, jež využila všech možností, jaké mohl interiér bývalé zámecké jízdárny nabídnout. Hudba byla inspirována verši japonského básníka Nanao Sakakiho, z nichž připomeňme alespoň závěrečnou část: Máš-li čas na mluvení, čti knihy, máš-li čas na čtení, jdi do hor, pouští a k moři, máš-li čas na chození, tanči a zpívej, máš-li čas na tančení, tiše seď, Šťastlivý blázne.
Sobotní dopoledne bylo věnováno japonské neformální čajové ceremonii Čakabuki v provedení Masahira Takady, hře, která se zrodila v prostředí samurajů. Japonskou zpěvačku Tuniko Ishijamu, jež za doprovodu reprodukované hudby přiblížila atmosféru tokijské popmusic, vystřídal mim Ryuza Fukuhary s hodinu trvající pohybovou kreací na téma Dance of moonlight. Ukázky japonského tradičního umění dovršili o sobotním večeru členové Malého divadla Kjógenu z Brna v režii Šigejama Šimeho a Huberta Krejčího. Kjógen jako oblíbené intermezzo humorného charakteru odlehčující napětí epických příběhů, ztvárněných prostředky divadla nó, bylo představeno čtyřmi výstupy s názvy Mnich, kostra a její obal, Zloděj tomelů, Papouškování a Student a volavka.
Tak jako každý rok, i tentokrát byl festival obohacen doprovodným programem - kaligrafiemi Karla Adamuse, výstavami fotografií Jindřicha Štreita (Haiku z vesnice Akai), Otakara Metličky a Miroslava Šacha (krajiny z Vietnamu), sklem Petra Koníka, kubistickým porcelánem Pavla Janáka, Ladislava Sutnara a Vladislava Hofmana, jakož i květinovými instalacemi (škola Sógetsu), výstavou bonsaí Václava Nováka a ukázkami zahradnických instalací ateliéru Šťastný - Král. Festivalu přáli nejen umělci, diváci a sponzoři, ali i slunce coby symbol Japonska, jež pozlatilo stráně zámeckého parku a rozzářilo jeho pestré barvy do nebývalé krásy.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Kozel

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 25.02.2006 v 11:32 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz