|
Za cimbálem, před a okolo
Časopis Folklor 2006
Do kategorie Zimmermannových "odborných vtipů" lze zařadit zážitky a příhody specifické pouze pro konkrétní profesi či koníčka. Ostatní se jim mohou zasmát, ale to jejich kouzlo, tu hloubku a ducha, ty si opravdu vychutná jen soukmenovec.
Těžký život cimbalistů "Vedle naší školy (Pozn.: konzervatoř) je ulica, no tam už skoro nikdo nechodí. On tam co chvílu nekdo vyběhne a vleče ty chudáky dovnitř, že chce pomoct stěhovat cimbál." Pozdě večer po koncertě přijíždí student a jeho profesorka autem ke škole, aby nastěhovali zpět cimbál. Po pusté ulici jde jeden jediný muž. "Honem, musíme ho dohnat, ať nám s tím pomůže!" Student stočí auto k osamocenému chodci. "Jak to jedeš!?", utrhne se profesorka, "tak nám uteče, musíš mu NADJET!" Cimbálovka odjíždí na vystoupení a nastupuje do autobusu. Vedoucí: "Tak to nezdržujem, nastupujem a každý si nese svůj nástroj SÁM!!" Interview s novinářem Novinář: " Vy jste se začal učit hrát docela pozdě, jak vás to napadlo? Proč jste si vybral právě cimbál a ne třeba housle nebo klarinet?" Cimbalista: "... no, když na to se nedá postavit štamprla..." Primáš řádí na zkoušce muziky a "kádruje" muzikanty, jak kdo doma cvičil. "Co ty?", na řadě je cimbalista. "Jo a jak!! Prdel mě bolí ještě teď." Zase zkouška muziky. Primáš: "Kvůli cimbálu ještě jednou. Řekl jsem, že na konci bude rychlý sek!!" Cimbalista: "Já za to nemožu, mně leží na noze pes..."
Hana Zvalová, vedoucí souboru Jirkovák
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 07.05.2006 v 15:21 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|