Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (01:54 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Národopisná slavnost v Praze: V hlavní roli Hanáci

Národopisná slavnost 25.5. 2006
Náš region reprezentovali v hlavním městě Hanáci z Velkého Kosíře.
V programu VII. Národopisné slavnosti se jim dostalo výsadního postavení:
Jako jediní byli vyzváni k vystoupení zahajujícímu dvojdenní přehlídku folklórních souborů prezentujících kroje a obyčeje v různých koutech země. Navíc si dovezli pozvání i na příští rok.
Asi s půlhodinovým programem se vydali Hanáci do Prahy. Nabídka vystoupit v Letohrádku Kinských je určitě dost dobrým důvodem připravit zbrusu nové pásmo přibližující lidové zvyky v našem regionu.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
"Scénář a choreografii jsme si dělali sami. Kroje, které se v něm objevily připomínaly různá životní údobí. Šlo vlastně o takový průřez," přibližuje starosta Kosíře Bohumil Dostál. Nakonec se podařilo obstarat i součást krojezvanou `úvodnica'. Ta provázela pár od svatebního při všech významných událostech po celý další společný život.
"Až na místě se některé věci dolaďovaly. Nácvik trval asi dvě a půl hodiny, ale šlo už spíš jen o přizpůsobení programu prostředí," dodává.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Kosíř, hanácký folklorní soubor
Velkému Kosíři se dostalo jako jedinému ze všech přítomných folklorních souborů cti se takto prezentovat, na což jsou také patřičně hrdí.
"Těžko říct, proč padla volba právě na nás. Snad i proto, že v Národopisném muzeu, kde se odehrávala nedělní část slavností, je hanácký kroj zastoupen ve velké míře, možná i nejvíc. Na tradice se u nás hodně dbá a lidé tady je dovedou uchovávat a vážit si jich," myslí si MUDr. Dostál.
Jak dál přiznává, byl to nejen pro něj neopakovatelný zážitek, navíc umocněný veřejným poděkováním prof. Jiřiny Langhammerové, která sama soubor k vystoupení vyzvala a celý sobotní program zajišťovala.
Kosíř, hanácký folklorní soubor
"Její slova, že Hanáci okouzlili Prahu, do mě vlila pocit radosti a takové to brnění v konečcích prstů. Stejně jako když někde ve světě uslyšíte naši hymnu. Byla to hrdost na celý soubor, který něco takového dokáže," říká Bohumil Dostál a dodává:

"Tleskalo nám asi 300 přítomných návštěvníků nejen od nás, ale i ze zahraničí, lidí, kteří věděli proč přišli a umí takové věci ocenit!"

Ještě po návratu dorazil na adresu Velkého Kosíře od profesorky Langhammerové mail.

"Hanáci byli úžasní a to jak z hlediska krojů, tak celkového vystoupení a projevu. Krojová přehlídka komponovaná s hudbou a tancem, kterou jsem odborně komentovala, byla přijata s velkým ohlasem a moc se vše povedlo."
Další program, který se přesunul do okolních zahrad, pokazil déšť, před nímž znovu nabídl útočiště Letohrádek Kinských. V ničem to ale neubralo na slavnostní atmosféře provázející tuto část přehlídky.
"Vždycky jde hlavně o srdíčko, které do toho dáte. To samé nám řekla i paní profesorka. Nestojí prý o žádná divadelní představení, ale hlavně o to `srdíčko', které u nás rozhodně nikomu nechybí," hodnotí s odstupem vystoupení Velkého Kosíře Bohumil Dostál. Z Prahy si Hanáci přivezli také příslib, že i jedno z pozvání na další Národopisné slavnosti bude znovu putovat do Kostelce, čehož se v žádném případě nezříkají.

-MiH-

soubor Kosíř, Lucie Pospíšilová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.06.2006 v 19:20 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz