Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (08:58 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Jubilejní 25. Národopisný festival kyjovského Dolňácka MILOTICE 2006

Tisková zpráva
JUBILEJNÍ 25. NÁRODOPISNÝ FESTIVAL KYJOVSKÉHO DOLŇÁCKA MILOTICE 2006
4. - 6. srpna 2006
Národopisný festival kyjovského Dolňácka je v Miloticích pořádán od roku 1972, kdy navázal na jednodenní odpolední folklorní přehlídky pořádané již tehdy v areálu milotických vinných sklepů U Šidlen. Až do roku 2002 byl tvořen tříletými cykly v mezidobí Slováckých roků pořádaných v Kyjově. Od roku 2004 se koná jako bienále.
Národopisný festival Kyjovského Slovácka
Cílem festivalu Milotice je prezentace regionální lidové kultury, především folkloru folklorní oblasti Kyjovska a přilehlého Ždánicka, v přirozené podobě a čistotě. Tomu je podřízen výběr tanečních a hudebních skupin nebo souborů. Pro divácké oživení a zpestření je v posledních ročnících zván zahraniční účastník a host z jiné národopisné oblasti. Letos se v roli hosta představí řecký soubor Hofertiko Sigrotima a soubor Čercheňa z Brna s romským folklorem.
Ve třech festivalových dnech se v pořadech představí téměř tisíc krojovaných účastníků. V bohaté programové nabídce jsou písňové a taneční pořady, dětský program, hlavní souborový pořad a přehlídka souborů a pěveckých sborů z Kyjovska. Program bude zahájen v pátek 4. srpna v 19.30 hodin, pokračuje v sobotu 5. srpna od 14.00 hodin a zakončen bude v neděli 6. srpna od 13.00 hodin.
Součástí programu festivalu je řada doprovodných pořadů: ukázky řemesel a tradiční venkovský jarmark, výstava k výročí festivalu a výstava fotografií Františka Synka, taneční zábavy při cimbálové i dechové hudbě, stavění máje a další programové zajímavosti.
Festivalové pořady se konají v areálu vinných sklepů U Šidlen, na návsi, a v zahradách Státního zámku Milotice. Pořadateli jsou Obec Milotice, Kulturní klub Milotice a Mikroregion Nový Dvůr ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky. Záštitu přijali hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a současný ministr dopravy Milan Šimonovský.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, , Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Festival je pořádán za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranného svazu autorského a dalších partnerů. Je spolufinancován Evropskou unií, Evropským zemědělským orientačním a záručním fondem (EAGGF).

Podle podkladů festivalu zpracoval Jiří Pokorný, 28.7. 2006

Kontakt:
Josef Levek, ředitel festivalu
tel.: 724 760 296
E-mail: joseflevek@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.07.2006 v 17:12 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz