|
19.květen v Brně - ve znamení folkloru
Centrum Brna bylo v sobotu 19. května 2007 plné lidí. V tento den zde probíhalo hned několik významných akcí.
Tak například: - Už od rána v centru města probíhala akce "POZOR DĚTI!". Akci pořádala Jihomoravská rada dětí a mládeže a za dětské folklorní soubory se jí zúčastnil soubor MÁJÍČEK. V programu vystoupily děti z nejmladší skupiny souboru (od 4 do 7 let) a vítězka soutěže Černovický zpěváček 2007 (ve Velkých Losinách se umístila v první desítce) Jana SCHEJBALOVÁ, Mladá cimbálová muzika souboru MÁJEK a pořad uzavřely 2. a 3. skupina souboru MÁJÍČEK (8 - 15 let). - V Brně - Líšni probíhala celý den Národopisná slavnost Františka Svobody , na které se podílely soubory; LÍŠŇÁČEK, MARJÁNEK (Mariánské Lázně), STARÁ LÍŠEŇ, VYSOČAN z Hlinska a LÍŠŇÁCI - V odpoledních hodinách od 15,00 mohli diváci navštívit v divadle Bolka Polívky společný koncert souborů BRNĚNSKÝ VALÁŠEK a MALÁ OSTRAVICA z Frýdku Místku pod názvem Po jaru léto..., tento koncert byl večer v 19,00 hod reprízován. - V 16,00 a 19,30 hod. v Divadle Radost probíhal společný koncert souborů POĽANA a ŠARVANCI, který nesl název PODRUHÉ V RADOSTI. - Po celé odpoledne zajišťoval soubor PÚČIK program na Velvyslanectví Slovenské republiky. - Večer a noc se v Brně, a nejen zde, nesl ve znamení Muzejní noci. V rámci této akce se presentovaly soubory JÁNOŠÍČEK na nádvoří Národního památkového ústavu, SLOVÁCKÝ KRÚŽEK v prostorách nádvoří Etnografického ústavu MZM, HUDECKÁ MUZIKA PETRA MIČKY z Velké nad Veličkou v kapli Etnogarfického ústavu MZM a odzemkáři souboru JAVORNÍK předváděli své umění v prostorách Moravské galerie. Ten kdo dal přednost návštěvě technického muzea mohl shlédnout a poslouchat kapelu BRNĚNŠTÍ GAJDOŠI.
Jak je vidět folklorní soubory jsou v Brně nedílnou součástí jeho kulturního dění. Sdružení přátel folkloru v Brně jim ze jejich přístup touto cestou děkuje.
Nejmenší děti ze souboru Májíček na akci POZOR DĚTI !!!
Z vystoupení souboru Poľana v brněnském divadle Radost
Horňáčtí hudci Petra Mičky na akci Muzejní noc
Milan Zelinka předseda SPF v Brně tel.: 603 42 017 e-mail: spfvb@quick.cz
Diskusní fórum čtenářů (prozatím žádný názor)SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 20.05.2007 v 10:01 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|