|
Šumperanka oslavila 100 let
V úterý 16.10. 2007 oslavila šumperská občanka Štěpánka Ošťádalová úctyhodné stoleté narozeniny.
Paní Štěpánka Ošťádalová, dcera hraběnky Richterové, se narodila přesně před sto lety - 16.10.1907 v Prostějově. I když má modrou krev, jako šlechtična nežila, její maminka se provdala za zemana - příslušníka nižší šlechty, tak ji rodina vydědila. Po svatbě a narození prvního syna se v roce 1946 přestěhovala s rodinou do Šumperka. "Maminka žila aktivním životem, pracovala původně v kožešnictví, později pomáhala v šumperské školce v kuchyni, často i hlídala děti. Vychovala mě a tři bratry, v pozdějších letech byla členkou Svazu invalidů, vedla Klub důchodců," sdělil všem gratulantům syn paní Ošťádalové. "V současné době má maminka 9 vnoučat, 14 pravnoučat, 4 prapravnoučata a jedno prapravnouče je na cestě," doplňuje syn po poradě s přítomnými příbuznými. "Paní Štěpánka je tu s námi téměř od počátku fungování Domova důchodců. Ráda se účastnila všech kulturních i sportovních akcí, zájezdů a podobně a vždy nás něčím překvapila - na kulturní akci pořádanou domovem se převlékla za Karkulku a z košíčku rozdávala bonbony," řekl všem přítomným Ing. Jaromír Paseka, ředitel Domova důchodců Šumperk.
Paní Ošťádalová sice používá chodítko, ale jinak se těší dobrému psychickému a fyzickému zdraví. Jako poděkování všem gratulantům přednesla básničku o domově důchodců.
Ing. Andrea Jahnová Tisková mluvčí MěÚ Šumperk
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 18.10.2007 v 11:20 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|