|
Jak to dělali naši staříčci
Město Slavičín uspořádalo 9. září 2007 folklorní slavnost s účastí souborů FS Závršan z Nedašova, FS Rysy, vybraných tanečních párů z českých a slovenských souborů, FS Javorina s cimbálovou muzikou Strýci ze Strání, FS Světlovánek z Bojkovic a cimbálovou muzikou, FS Kukulienka z Horné Súče - Vlčího Vrchu a FS Vizovjánek z Vizovic.
V atriu městského muzea předvedli místní občané ukázky starých řemesel drátování, kutí kos a motyk, sekání kamenných kol na mletí obilí, živé vyprávění o miškářství. Současně představil Klub přátel historie Slavičínska ojedinělý nález z doby bronzové - bronzový meč. Krojovaný průvod prošel náměstím až k místu, kde družina předala nazdobený dožínkový věnec starostovi města. Dechová hudba, která hrála na náměstí, přilákala množství diváků a posluchačů, kteří mnohdy neodolali a přidali se zpěvem i tancem, stejně jako se nechali řemeslníky inspirovat k vyzkoušení pracovních postupů.
Akce byla podpořena z Fondu kultury Zlínského kraje.
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 28.09.2007 v 09:25 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|